مايع ترمز DOT5.1

روغن ترمز یا مایع ترمز، سیالی است که وظیفه انتقال فشار هیدرولیکی از پمپ ترمز به سیلندر ترمز را  در خودروهاي سبك بنزيني، وانتها  و موتور سيكلتها بر عهده دارد که در نهایت موجب فشار لنت ترمز بر دیسک یا کاسه ترمز میشود. این مایع بدلیل خصلت عملکرد خود باید دارای حداقل تراکم پذیری باشد. همچنین این مایع باید نسبت به حباب هوا حساس بوده و اجازه تشکیل حباب را ندهد. تبخیر روغن ترمز باید بسیار ناچیز باشد و با قطعات فلزی و پلاستیکی که با آنها در تماس است سازگاری داشته باشد.

 

این مایع، ترکیبی مصنوعی(سنتزي) است که قسمت اعظم آن از ترکیبات پلی گلیکول اتری تشکیل شده‌است. روغنهای ترمز نسبت به رطوبت حساس بوده و با جذب رطوبت نقطه جوش آنها پائین می‌آید و خاصیت خود را از دست می‌دهند. نقطه جوش معمول این روغن‌ها بیش از ۱۸۵ درجه سانتیگراد است.

DOT مخفف چیست؟

 

استفاده از DOT برای نامگذاری روغن ترمز ها بسیار معمول شده است. DOT مخفف US Department of Transportation به معنای دپارتمان حمل و نقل(ایالات متحده) است.

 

·         روغن ترمز  DOT5.1

-        پايه گليكول(Glycol)  دارد.

-        از نظر ترکیب شیمیایی و رنگ مشابه با DOT 3 و DOT 4است؛

-         با حداقل دمای جوش خشك (بدون رطوبت) برابر با DOT 5 یعنی 260 درجه  سانتیگراد و 180 درجه سانتیگراد در حالت مرطوب (حداقل دماي جوش تر)

 

-        به دلیل مشابهت در ترکیب شیمیایی، DOT 5.1 را می توان با DOT 3 و DOT 4مخلوط کرد

روغن موتور SN 20W-50

AISIN Semi Synthetic Motor Oil

SN 20W-50

·         بالاترین و آخرین سطح کیفیت تولید روغن موتورهای بنزینی (API SN)

·         تولید شده با استفاده از  تکنولوژی سنتزی و با کیفیت ترین مواد افزودنی.

·         پاک کنندگی بالا، استارت آسان موتور، کاهش اصطکاک و فرسایش موتور.

·         برای مصرف در اتومبیلهای بنزینی چهار زمانه و کامیونتهای سبک بنزینی توربو شارژ.

·         کارکرد بسیار طولانی و بدون کم کردن روغن موتور  و همزمان کاهش صدای موتور.

·         روغن موتور SN 20W50 آیسین در ظروف 1 و 4 و 5 لیتری عرضه میگردد.

روغن موتور آیسین SN 0W-30

AISIN SN 0W-30

Fully Synthetic Motor Oil

(PAO & ESTER Blend)

 

·         تمام سنتتیک Fully synthetic با پایه استر و PAO

·         کاهش مصرف سوخت : fuel economy و دوستدار محیط زیست

·         حداکثر کارایی و بالاترین سطح کیفیت API SN، مولتی گرید 0W30

·         تولید شده از جدیدترین توع روغن های پایه سنتتیک (PAO+ESTER Blend)

·         مناسببرایخودروهایبنزینیتوربوشارژوبامکشطبیعی ، SUV و RV ، موتورسیکلتها و خودروهای مسابقه ای (Racing) و انواع موتورهای احتراق داخلی.

·         نوعی روغن موتور سبک و ریز ملکول میباشد  low viscosity oil: این روغن موتور نسبت به روغن موتور 5w30 و 10w30 در دمای یکسان ویسکوزیته کمتری دارد و زودتر به قطعات موتور میرسد و در دماهای پایین تر سبب میشود موتور بهتر استارت بخورد. اصطلاحا گفته میشود روغن موتور 0w30 نسبت بو غن موتور 5w30 نازک تر (thinner) یا رقیق تر میباشد مثلا در دمای 30- درجه سانتیگراد، روغن موتور 0w30 عملکرد بهتری نسبت به 5w30 دارد.

·         در جاهاییکه روغن موتورهای 50w30 و 10w30 توصیه شده باشد میتوان از روغن موتور آیسین 0w30 استفاده نمود.

 

روغن موتور SN 0W-20 هیبرید

روغن موتور مناسب خودروهای هیبریدی در خاورمیانه

مشخصات روغن موتورهای توصیه شده برای خودروهای هیبریدی

·         توصیه معمول برای یک نوع مشخص از خودروهای هیبریدی این است که وزن روغن بایستی کم باشد(Low Weight Oil) استانداردی که کارشناسان به آن اشاره میکنند محدوده یا طیف 0w20 میباشد یعنی مالک خودرو نباید از روغنهای با ویسکوزیته بالاتر از w20 مصرف نماید گرچه در بعضی مناطق از روغن موتور w30 هم استفاده شده است. روغنهایی از قبیل 10w30,5w30,0w30

·         روغن موتور مصرفی در خودروهای هیبریدی بایستی حتما با روغن پایه سنتتیک فرموله شده باشد و استفاده از روغن موتور با پایه معدنی در موتورهای هیبریدی ممنوع است : زیرا روغن سنتتک دارای ملکولهای ریزتری نسبت به روغنهای معمول و معدنی است .به اعتقاد تعدادی این امر سبب افزایش هزینه سرویس خودرو می شود اما بایستی توجه داشت که روغن موتور معمولی تا 3000 مایل و روغن موتور سنتتیک از 5000تا 7000 مایل کارکرد را تحمل دارد.

·         درجات ویسکوزیته توصیه شده جهت مصرف در خودروهای هیبریدی تولید تویوتا در آمریکا شامل 0w20 و 5w20 میباشد که معمولی ترین و توصیه اصلی آن درجه ویسکوزیته 0w20 میباشد

·          روغن موتور توصیه شده جهت مصرف در خودروهای هیبریدی در کشورهای خاورمیانه و استانهای جنوبی ایران با ویسکوزیته 5W30  و 10W30 میباشد و در شرایط دمایی خیلی گرم نیز از روغن موتور تمام سنتتیک 10W40 نیز می توان استفاده نمود. در تهران و همچنین استانهای سردسیر ایران در زمستان توصیه میشود روغن موتور با ویسکوزیته 0w20 یا 0w30 و همچنین 5w30 درخودروهای هیبریدی مصرف شود.بعنوان مثال در دفترچه فتی تویوتا کمری هیبرید مدل 2015 ذکر شده است که از روغن موتور 0w20 با حجم 4.4 لیتر استفاده گردد که یان روغن موتور برای طیف دمایی 35 تا سرمای 36- درجه مناسب است لذا با توجه به میزان دما توصیه میشود روغن موتور 5w30  را مصرف نمایید.

·         روغن موتور های توصیه شده جهت مصرف در خودروهای هیبریدی بایستی سطح کیفیت ACEA A5/B5 را مطابق با استانداردهای اتحادیه اروپا داشته باشند.

·         روغن موتور مصرفی در خودروهای هیبریدی را در کارکرد 5000 تا 6000 مایل تعویض نمود.(8000 تا 9500 کیلومتر )

·         جهت اینکه سیستم کاتالیستی خودرو آسب نبیند در روغن موتورهای جدید میزان دو ادتیو ZINC و فسفر کمتر از میزان آن در روغن موتورهای قبلی است این امر میزان روغنکاری میل سوپاپ (camshafts) و بالابرنده ها (lifters)  را افزایش میدهد.

 

 روغن موتورهای معتبر مخصوص خودروهای هیبریدی با مشخصه SN 0W-20 

 روغن موتور آیسین پاور گرین Aisin SN 0W20