روغن دنده اتو ماتيك ATF

روغن دنده اتو ماتيك(Automatic Transmission Fluid)ATF

روغنهای ATF یا روغن دنده اتوماتیک سیالاتی هستند که برای تامین نیاز های سیستم های انتقال نیرو اتوماتیک یا همان گیربکس های اتوماتیک استفاده می شوند. اين سيستم‌ها امروزه در بيشتر ماشين‌هاي سواري و برخي از کاميون‌ها به‌کار گرفته مي‌شوند.فرمولاسيون روغن‌دنده‌هاي اتوماتيک نسبت به روغن‌دنده‌هاي معمولی پيچيدگي بيشتري دارد و گاهي مواد افزودني موجود در آن به 15 نوع مي‌رسد. روغن‌پايه‌ي به‌کاررفته در ساختار روغن‌دنده‌ي اتوماتيک بسيار سبک است و مقدار زيادي مواد افزودني دارد که موجب مي‌شود دنده‌ها به راحتي جابه‌جا شوند.

این روغنها نیاز هایی نظیر روانکاری، انتقال قدرت و یا حتی افزایش اصطکاک را در این گیربکسها تامین می کنند و بسته به نوع گیربکس و سازنده آن استانداردهای متفاوتی دارند.

 در ایران به دلیل ورود خودروهای آمریکایی در بدو امر، استاندارد GM به عنوان استاندارد مرجع این گیربکس ها لحاظ گردیده و وارد کنندگان بعدی نیز این مساله را مد نظر قرار داده اند. این استاندارد نیز دارای دو سطح است روغن  IIdexronو dexron IIIکه به نام های اتوماتیک 2 و 3 معروف اند. رو غن اتوماتیک 3 روانی بهتری در دماهای پایین داشته و استفاده از آن در سیستم هایی که به روغن اتوماتیک 2 نیاز دارند بلامانع است اما عکس این جابجایی غیر مجاز است

این روغنها به دلیل بالا بودن درصد مواد افزودنی موجود در آن ها و خاص بودن آن با روغنهای دیگر موجود در خودرو سازگاری نداشته و به همین دلیل با رنگ شاخص قرمز تولید می شود تا از مخلوط شدن اتفاقی آن با سایر روغنهاجلو گیری شود.

به دلیل با لا بودن میزان مواد افزودنی معمولا زمان تعویض مشخص برای این روغنها در نظر نمی گیرند و توصیه اکثر خودرو ساز ها بازدید و سرریز روغن استنه تعویض آن

از این روغنها به دلیل نقش موثرشان در انتقال قدرت و به جهت جلو گیری از افزایش تنوع غیر منطقی روغنهای مورد استفاده در خودرو، به عنوان روغن  هیدرولیک فرمان نیز استفاده می شود.

 

مهمترين خواص روغن‌دنده‌هاي اتوماتيک عبارتند از:

-    انتقال حرارت

-    مقاومت در برابر اکسيدشدن

-    قابليت سازگاری با کاسه‌نمدها

-    جلوگيري از سايش (جهت محافظت از دنده‌ها)

-    روغن‌کاري

-    مقاومت در برابر کف‌کردن

-    شاخص گرانروی بالا

-    خاصيت ضدخوردگی

-    کيفيت خوبب انتقال قدرت

روغن‌دنده‌هاي اتوماتيک گرانروي کمي دارند و براي به‌کارگيري در سيستم‌هاي انتقال قدرت مناسب‌اند. در مورد روغن‌‌دنده‌هاي اتوماتيک طبقه‌بندي خاصي وجود ندارد و شرکت‌هاي سازنده‌ي خودرو، خود استانداردهاي خاصي را براي روغن‌هاي مورد استفاده تعريف کرده‌اند. برخي از اين استانداردها عبارتند از:

  Mercon (مربوط به شرکت فورد موتور)

 

Dexron (مربوط به شرکت جنرال موتور

دانستنيها