مایع ترمز DOT-3

روغن ترمز یا مایع ترمز، سیالی است که وظیفه انتقال فشار هیدرولیکی از پمپ ترمز به سیلندر ترمز را  در خودروهاي سبك بنزيني، وانتها  و موتور سيكلتها بر عهده دارد که در نهایت موجب فشار لنت ترمز بر دیسک یا کاسه ترمز میشود. این مایع بدلیل خصلت عملکرد خود باید دارای حداقل تراکم پذیری باشد. همچنین این مایع باید نسبت به حباب هوا حساس بوده و اجازه تشکیل حباب را ندهد. تبخیر روغن ترمز باید بسیار ناچیز باشد و با قطعات فلزی و پلاستیکی که با آنها در تماس است سازگاری داشته باشد.

این مایع، ترکیبی مصنوعی(سنتزي) است که قسمت اعظم آن از ترکیبات پلی گلیکول اتری تشکیل شده‌است. روغنهای ترمز نسبت به رطوبت حساس بوده و با جذب رطوبت نقطه جوش آنها پائین می‌آید و خاصیت خود را از دست می‌دهند. نقطه جوش معمول این روغن‌ها بیش از ۱۸۵ درجه سانتیگراد است.

DOT مخفف چیست؟

استفاده از DOT برای نامگذاری روغن ترمز ها بسیار معمول شده است. DOT مخفف US Department of Transportation به معنای دپارتمان حمل و نقل(ایالات متحده) است.

 

·         روغن ترمز DOT3

-          پايه گليكول(Glycol)  دارد و زرد رنگ است.

-          این نوع مایع ترمز از الکل و اتر ساخته می شود.

-          عيب اصلي مايع ترمز DOT3 اين است كه به شدت جذب کننده رطوبت است. حتی رطوبت از لای درزها و واشرهای سیستم بسته ترمز وارد مایع می شود. لذا اين عيب مايع ترمز DOT3 سبب ايجاد پوسيدگي در سيستم ترمز ميشود.

-          دمای جوش DOT 3 در حالت بدون رطوبت (حداقل دماي جوش خشك) حدود 205 درجه سانتیگراد و با بودن در معرض رطوبت (حدال دماي جوش تر) حدود 140 درجه سانتیگراد است.

-          DOT 3  حتما باید در ظرف در بسته نگاه داشته شود و حتی برای اینکار، ظروف فلزی از ظروف پلاستیکی بهترست و اگر در ظرف آن باز شد حداكثر طي يك هفته بايستي مصرف كرد و از انبار كردن آن خودداري نمود.

-          مايع ترمز DOT 3  حلال قوی رنگ می باشد و اگر روی بدنه خودرو یا کفش چرمیتان بریزد، رنگش را می برد اين مورد نيز يكي از معايب ديگر اين نوع مايع ترمز ميباشد. 

دانستنيها