ویژگیهای اصلی روغن موتور چیست ؟

روغن موتورها متناسب با نوع سوختی که در موتور استفاده میشود بایستی با هم تفاوت داشته باشد مثلا روغن موتور های دیزل، روغن موتورهای سواری، روغن موتورهای خودروهای دوگانه سوز.زیرا از عمل احتراق داخل موتور، ترکیبات مختلفی تولید میشود که تاثیر متفاوتی بر روغن موتور دارد.


وظایف مهم روغن موتور عبارتست از:


•     روغن موتور خلاصی بین قطعات متحرک از قبیل یاتاقانها و میل لنگ را پرکرده و و سبب میشود قطعات توسط لایه ای از روغن موتور پوشانده شده و از سایش  و فرسایش آنها جلوگیری بعمل آید(در هنگام پوشش قطعات فلزی موتور با روغن موتور، از اکسید شدن این قطعات جلوگیری بعمل میاید.)، قطعات به صورت روان کار کنند و هنگام وارد شدن ضربات ناگهانی یا فشار به به یاتاقانها، روغن موتور همانند ضربه ¬گیر عمل نموده و از سایش قطعات جلوگیری بعمل آید.


•    روغن موتور همانند شامپو به صورت پاك كننده عمل مي كند، روغن ياتاقانها و ساير قطعات متحرك را شستشو داده و ذرات ريز و گرد و غبار را جذب مي نمايد و به سيني كارتل هدايت مي كند. ذرات درشت در كف كارتل ته نشين و ذرات ريز در زمان عبور از فيلتر، در آن باقي مي ماند و روغن تميز مجددا موتور را روغنكاري مي كند.


•    روغن موتور به درزبندي رينگهاي پيستون با جداره سيلندر كمك مي كند (آب بندی قطعات موتور)و علاوه بر روغنكاري پيستون، خروج كمپرس را از بين رينگ پيستون و سيلندر كاهش مي دهد.


•    روغن موتور همانند جریان خون در بدن انسان، در موتور گردش نموده و مقداری از گرمای موتور را جذب نموده و و با برگشتن به کارتل، این حرارت را به کارتل منتقل و خنک نمودن قطعات داخلی موتور را انجام میدهد.
توجه داشته باشيد ميزان روغن موجود در موتور مي بايستي مابين علائم F و L قرار داشته باشد و در صورتی که میزان روغن موتور پایین تر از سطح L  که حد پایین روغن موتور است .

 

 

 

دانستنيها